Ayçiçeği Tarımında Değerli Bir Adım; Baytore 40 SL

Yağlı tohumların son 30 yılını incelediğimizde Yağlık Ayçiçeğinin ciddi aşamalardan geçtiğine hepimiz tanık oluruz. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz verimi ve yağ oranını destekleyen hibritlere yöneliştir. Konvansiyonel tarımda geleneksel çeşitlerin verim ve kalite kriterleri yönüyle yarışa veda etmesi çok uzun sürmemiştir. Bu adımları ıslahçılar için daha profesyonel diye niteleyebileceğimiz orobanşa (canavarotu-verem) tolerant hibrit çeşitlerin ortaya çıkması izlemiştir ki bu sayede neredeyse Türkiye’nin tüm ayçiçeği ekiliş alanlarını tehtit eden bu problem aşama aşama bertaraf edilir olmuştur. Öyle ki yıllarca özellikle Trakya’yı kasıp kavuran orobanş ırklarına karşı her 3-4 yılda bir zorunlu çeşit değişimleri yaşanmıştır. Tüm bu gelişmeler sonunda OROBANŞA DAYANIKLI çeşitlerin 2000’li yılların başında geliştirilmesi, Trakya çiftçisinin o günlerde artık nefesini kesen yoğunluk ve yayılıştaki orobanş problemine tam anlamıyla çözüm getiriyordu. Ancak ayçiçeği çiftçisine bunun daha fazlası gerekirdi ve ne olacaktı.

Çiftçi her fırsatta otlardan bahseder ve artık bizar olduğunu belirtirken imdada IMI çeşitler yetişir. Öyleki artık orobanş ta otlar da sorun olmaktan çıkmıştı. Çünkü geliştirilen çeşitin neredeyse tüm yabancı otları ve orobanşı bitirebilen bir ilaç grubuna dayanıklı olması söz konusu idi ki öyle de oldu. On yılların değil yüzyılların dertleri pıtraklar, sirkenler, yabani yulaflar, sarmaşıklar ve daha niceleri artık dize gelmişti. İşte bu aşama yağlık ayçiçeği tarımının Türkiye ve hatta dünya için dönüm noktasıdır.

Grafikte dikkat edilirse FAO danalınan Türkiye verim ortalamalarında 2001-2010 arasındaki keskin yükseliş bizim farkındalığımıza değer katacaktır.

İşte bu aşamada üreticimizin, artan girdi maliyetlerine daha ekonomik ve aynı zamanda daha güvenli bir çözüm ihtiyacı olacaktı. Bu ihtiyacı Agrobest Grup yepyeni ve özel formülasyon reçetesiyle BAYTORE 40 SL ‘yi geliştirerek karşılama sorumluluğunu aldı ve 2012 ‘nin sezon sonlarında BAYTORE 40 SL ayçiçeği tarımının seçkin üreticileri ile buluştu. Artık hem canavar otundan, hem pıtraktan, yulaftan, hardaldan ve daha nicelerinden kurtulurken, yüksek masrafa da otlara da çözümü biz sunuyoruz. BAYTORE 40 SL Hayırlı olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>